Lotta w świecie książek

Wpisy

 • poniedziałek, 23 października 2017
 • sobota, 21 października 2017
  • "Łąki mi love" Kaja Kowalewska [PATRONAT]

   20171020_165036

   Kaja Kowalewska tworzy uczuciami. Obok jej twórczości nie da się przejść obojętnie. Ją się czuje całym swoim ciałem. Każdą krwinką. Każdym nerwem. Każdym skrawkiem ciała. Wiersze Kai muskają delikatnie, niby niewinnie. Po chwili, nawet nie wiemy kiedy, są już w naszym krwiobiegu. Wchodzą w nas niezauważalnie, subtelnie. Wyjść jednak nie chcą. Pozostają w nas i mieszkają już na zawsze. Siedzą cichutko w głębi naszej duszy, a gdy przychodzi odpowiedni moment, przypominają o sobie. Nawet jeżeli nie pamiętamy słów, pamiętamy uczucia. Wiersze te są jak wspomnienia. Pamiętamy tylko co w nas stworzyły. Nigdy nie będziemy mogli się ich pozbyć. Spytacie pewnie czy warto tak ryzykować? Czy warto wystawiać się na takie emocje? Na ból? W takim razie, ja spytam was inaczej. Czy warto kochać?  

    

   Najnowszy tomik młodej poetki jest pełen miłości. Takiej słodko gorzkiej. Takiej, którą się żyje. Takiej, o której się nie zapomina. Takiej, która zostaje z nami i wierci się gdzieś w sercu. Rozpycha się. Wysyła motylki aby za chwile wbić nóż i znów wysłać motylki. "Łąki mi love" pełne są uczuć i skrajności. 

    

   Czytelnicy, którzy znają twórczość łódzkiej poetki, wiedzą jak wyglądają jej tomiki. Ten nie jest inny. Wspomnę jednak o najważniejszych częściach. Książeczka podzielona jest na części. Ich nazwy są spójne z treścią, którą znajdziemy w owej części. "Pod" każdym z tytułów "rozdziału", znajdziemy zdjęcie wykonane przez samą autorkę. Zdjęcia są innym spojrzeniem na świat. Idealnie pasują do wierszy. Kaja patrzy na świat inaczej niż większość ludzi. Nie postrzega wszystkiego w sposób liniowy. Patrzy na świat przez pryzmat piękna i poezji. W łąkach spotykamy dłuższe i krótsze formy. Tych drugich jest jednak mniej. Spytacie o interpunkcje? A czym ona tak właściwie jest? Tylko środkiem przekazu. Przy utworach tak naładowanych treścią, nie ma potrzeby aby nadużywać interpunkcji.

    

   Siadając do czytania, miałam pewien plan. Chciałam przeczytać i poczuć. Potem przeczytać drugi raz. Wynotować cytaty, które dołącze do recenzji. Zaznaczyć ulubione utwory. Oczywiście się to nie udało. Kaja po raz kolejny rozwaliła mój plan. Dlatego tym razem nie będzie moich ulubieńców. Musiałabym wypisać praktycznie każdy wiersz. Dlatego polecam samemu przeczytać i sprawdzić, co trafi do waszego serca. Jesteście na to gotowi? 

    

   Podsumowując? Emocje, emocje i jeszcze raz emocje. 

    

   Tomik pod patronatem Lottaczyta

    

   Za możliwość patronowania i przeczytania dziękuję Wydawnictwu Novatorja oraz samej Kai <3

    

   Moja ocena: ******

   Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

    

   22539672_2007912702814020_28311470567916838_n

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lottagirl
   Czas publikacji:
   sobota, 21 października 2017 20:00
 • piątek, 20 października 2017
  • "Reloveution" Maciej Bujanowicz [PATRONAT] [PRZEDPREMIEROWO]

   reloveution_okladka1a1(wykonanie okładki Wizualista)

    

   "O miłości napisano i powiedziano już wszystko. W zasadzie chyba każdy obraz, film, książka, czy piosenka są o miłości. O tej nieszczęśliwej, rzecz jasna, bo szczęśliwa nie ma historii w kulturze." - z przedmowy Adriana Szarego

    

   wstawiam tylko trochę wody w czajniku na jedną herbatę
   kupuję tylko jeden bilet do kina czy teatru
   za długo jestem w rozjazdach między uczuciami
   żeby mieć czas na kochanie
   ["Hedonizm" fragment]

    

   Tomik Macieja Bujanowicza mówi o miłości w obecnych czasach. Młody poeta, po raz kolejny wykazał się niezwykłym kunsztem, talentem, dystansem do siebie i świata oraz otwartością umysłu i duszy. Poeta bawi się słowem i językiem. Przeżuwa słowa, trawi zdania. Bawi się również interpunkcją. Raz ją stosuje, innym razem nie. To zostawia większą swobodę czytelnikowi. Nie ogranicza go pod względem interpretacyjnym. Co do samego słownictwa. Pomimo swobody nie ma tutaj niezrozumiałych metafor. Język jest prosty, chociaż nie prostacki. To wiersze w starym, dobrym stylu (co ciekawe o tym samym wspomniałam przy pisaniu o poprzednim tomiku). Nie znajdziemy też zbędnych określeń. Porównania są ciekawe i trafne. Widoczny jest szacunek poety do słowa pisanego oraz czytelnika. To niestety nie jest częste zjawisko w obecnych czasach. Wracając do zabawy słowem. Świetnie widać to w tytułowym wierszu. 

   "Reloveution"
   Twój oddech
   jak powiew wiatru
   wzmagający się przed burzą
   by ostatecznie
   wygiąć się
   w łuk triumfalny
   zwycięsko opaść
   w moje ramiona

    

   Co ciekawe? W "Reloveution" prócz wierszy znajdziemy krótkie "opowiadania". Swoiste wstępy do kolejnej "części" tomiku. Dopełnieniem tej krótkiej treści jest ilustracja, która znajduję się stronę wcześniej. Ilustracje wykonał Paweł Okoński (Wizualista). Wszystko to tworzy piękną i spójną kompozycję. Tomik nie jest typowo podzielony na części, a jednak możemy je rozpoznać. Tematyka każdej z nich jest delikatnie inna, chociaż każda dotyka tematu miłości. Część pierwsza mówi o nieśmiałości oraz strachu przed utratą ukochanej osoby. Druga część opowiada o tęsknocie i wspomnieniach. Część trzecia to głównie temat samotności i bezsensu życia, skoro nie ma się dla kogo. Część czwarta porusza wiele kwesti, najważniejsze tutaj jest przyznanie się do własnych słabości i namiętności. 

    

   świat nas rozprasza
   będziemy sobie wierni od grobowej deski.
   ["Nieaktualne śluby" fragment]

    

   Widać i to bardzo zdecydowanie, jak autor się rozwija. Poprzedni tomik "Synkretyzm nocy", był bardzo dobry. "Reloveution" jest jeszcze lepszy. Łączy je siła bijąca ze słów, dystans, zabawa słowem, dobry styl, lekkość. Jednak mimo wszystko najnowszy tomik Macieja Bujanowicza jest bardziej dopracowany/dopieszczony. Cieszę się, że poeta tak pięknie "dorasta". Bardzo przyjemnie się na to patrzy. Koniecznie zapamiętajcie to nazwisko i obserwujcie! Wierze, że Maciej zaskoczy nas jeszcze nie raz :) 

    

   ale wiesz, że bardziej, od ludzi lubię książki
   ["Dziś wieczorem" fragment"]

    

   Odważycie się przeczytać i poczuć coś więcej? 

    

   Tomik pod dumnym patronatem Lottaczyta.

     

   Bo moja stara miłość leży gdzieś w garażu
   podrapana i zardzewiała jak składak z dzieciństwa.
   ["Składaki" fragment]

    

   Moja ocena: ******

   Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

    

   Ulubione:

   - "Reloveution"

   - "Nieaktualne śluby"

   - "Bez słów"

   - "Przerażenie"

   - "Interpunkcja"

   - "Miało być inaczej"

   - "List do św. Pawła

   - "Rozmowy z psychiatrą"

   - "Nierozerwalnie obcy"

   - "Psalm 321"

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lottagirl
   Czas publikacji:
   piątek, 20 października 2017 20:40
  • "Pan Wilk tam i z powrotem" Jarosław Wilk [CYTATY] [AMBASADOR]

   Recenzje książki możecie przeczytać tutaj - KLIK 

    

   cytat_14

   cytat_15

   cytat_13

   cytat_3

   cytat_18

   cytat_1

   cytat_4

   cytat_7

   cytat_5

   cytat_8

   cytat_6

   cytat_9

   cytat_11

   cytat_12

   cytat_10

   cytat_17

   cytat_16

   cytat_2

   cytat_19

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lottagirl
   Czas publikacji:
   piątek, 20 października 2017 18:00
 • środa, 18 października 2017
  • "Nowe życie" Ewelina Kościelniak [PATRONAT] [REKOMENDACJA]

   00011(źródło: NovaeRes)

    

   Rekomendacja Lottaczyta: „Nowe życie” nie jest tylko powieścią. Jest podróżą po najskrytszych zakamarkach ludzkiej duszy!

    

    Przypadkowe spotkanie. Zauroczenie od pierwszej chwili.  Dwa poglądy na życie. Daniel jest ginekologiem, który nie wstydzi się faktu, iż pomaga kobietą  pozbyć się "problemu". Wraz z kolegami wybiera się nad polskie morze. Drogi hotel, błogie lenistwo, sporo alkoholu, to ich sposób na spędzenie wakacji. Gdy mężczyzna po raz pierwszy widzi Anie, jest nią oczarowany. Stara się zrobić wszystko aby piękna nieznajoma chciała go poznać. Ania nad morzem wylądowała jako opiekunka kolonialna. W grupie dziewczyny są dzieci niepełnosprawne. Na co dzień uczy dzieci tańca, nie inaczej jest w wakacje. Młoda kobieta jest pełna empatii, uważa ich każde stworzenie zasługuje na życie. Jak zdążyłam wspomnieć, Daniel twierdzi inaczej. Od zawsze przerażały go niepełnosprawności, czy to intelektualne, czy też fizyczne. Czy ta dwójka odnajdzie wspólną drogę? Czy będzie to tylko wakacyjny romans? Czy osoby, z tak różnymi poglądami na życie, mogą stworzyć wspólne? 

    

   Zaczynając czytać "Nowe życie", nie od razu polubiłam Daniela. Wydawał mi się zadufany w sobie. Szybko jednak zauważyłam, że to tylko poza. Mężczyzna niezwykle boi się zranienia. Anie polubiłam od samego początku. Pełna energii i uśmiechu, którym zaraża nawet przez kartki powieści. Gdy tylko pojawiała się na łamach książki, od razu się uśmiechałam. Na prawdę ją polubiłam. Myślę, iż każdy powinien w swoim otoczeniu mieć kogoś takiego. Powieść całkowicie pochłania, porywa w świat uczuć. Nie będę oszukiwać, to nie jest lekka powieść o miłości. To jest historia pełna wzlotów i upadków. Pełna śmiechu i łez. Sama uroniłam kilka łez żalu i frustracji. Wiele razy krzyczałam na Anie i Daniela. Ich historia skradła moje serce na długo. 

    

   Ewelina Kościelniak stworzyła prawdziwą, chociaż fikcyjną opowieść. Porusza tematy trudne i kontrowersyjne. Wspomina również o wydarzeniach bierzących, takich jak chociażby Czarny Poniedziałek (dla przypomnienia, strajk kobiet, który miał miejsce 3.10.2016roku). Myśle, że to powieść, która pojawia się w odpowiednim czasie. Nie ma znaczenia czy jesteśmy, czy przeciw aborcji (bez wdawania się w szczegóły i jej powody), powinniśmy poznać Anie i Daniela. Poznać jak oni rozwiązują swoje problemy oraz inne podejście do różnych spraw. Sprawdzić czy udało im się nawiązać nić porozumienia. Autorka stworzyła powieść wchodzącą głęboko pod skóre, która zostaje na długo w sercach. Można również powiedzieć, iż jest to drugi debiut Eweliny Kościelniak. Autorka debiutowała kilka lat temu książką dla dzieci. Napisanie książki dla dorosłych czytelników, to jednak inna sprawa, dlatego uznaje ten tytuł jako ponowny debiut. Gratuluję serdecznie. Niezwykłe wyczucie pióra oraz szacunek do czytelnika i jego poglądów. Tego nie da się nauczyć. Z tym trzeba się urodzić. Teraz tylko trzeba postarać się o rozwijanie talentu. Ewelino dziękujemy za tę i każdą kolejną powieść :)

    

   Książka pod patronatem Lottaczyta. 

    

   Za możliwość przeczytania i patronowania dziękuję Wydawnictwu Novae Res

    

   Moja ocena: *****

   Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

    

   logonovaeres300dpi

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lottagirl
   Czas publikacji:
   środa, 18 października 2017 20:00

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny