Menu

Lotta w świecie książek

"Odcienie czerwieni" Marta Motyl

lottagirl

13734707_1215001565211361_147635879_n

 

"Magda jest biseksualną, uwodzicielską studentką, która interesuje się sztuką. Bardziej niż malarstwem zachwyca się jednak nastolatkami przypominającymi Lolitę i mężczyznami z diabłem za skórą. Jej życie zdominowały dwa uzależnienia: od miłości i od bólu. Tłumaczy, że przechodzi od czerwieni namiętności do czerwieni krwi. Z jednej strony, odkrywa różne oblicza przyjemności. Z drugiej jest nadwrażliwa i często czuje się zraniona. Żeby odreagować cierpienie psychiczne, okalecza się. Jest to jej nawyk, ukształtowany w dzieciństwie przeżywanym z ojcem alkoholikiem i zimną, despotyczną matką." (źródło: www.taniaksiazka.pl)

 

Na początku chciałabym Wam coś opowiedzieć. Byłam po przeczytaniu książki w jednej ze znanych księgarni. Rozmawiałam z kolegą o różnych książkach. Głównie Polskich autorach. On jest księgarzem, jednak jeżeli chodzi o Polskich, to ja edukuje jego. On mnie natomiast z fantastyki. Stojąc koło półki przeglądaliśmy kilka pozycji. Trafiliśmy na Marte Motyl. Kolega patrząc na okładkę stwierdził, że to pewnie zwykły roman. Powiedziałam mu, że też tak myślałam sięgając po tą książkę. Po co Wam o tym mówie? By pokazać jak bardzo złudne wrażenie potrafią dawać książki!

Okładka jest prosta. Mogę rzec, że w swej prostocie piękna. Skojarzyła mi się z królewną śnieżką i zatrutym jabłkiem :) Trucizna jest w życiu Magdy. Życie bohaterki nie jest łatwe. Od dziecka ma pod górkę. W domu rządzi ojciec alkoholik. Matka nie okazuje miłości. To wszystko sprawia, że Magda jako osoba starsza szuka miłości. Nie zawsze tam gdzie powinna. Podniecają ją kobiety. Wchodzi nawet w pewien związek lesbisjki. Jednak okazuje się, że to nie to. Kolejne związki z mężczyznami, toksyczne związki, tylko niszczą bohaterkę. 

Jak zaznaczyłam na początku. Spodziewałam się lekkiej, kobiecej literatury, która przesycona jest sexem. Okazało się inaczej. Nie mogłam oderwać się od książki. Chciałam więcej i więcej. Psychologiczny obraz przedstawiony przez autorkę jest niezwykle rozbudowany. Czytając książke wszystko dla mnie było oczywiste. To zachowanie wzieło się z tego, a to z tego.

Nie jest to książka dla każdego. Jest dla małej grupy ludzi. Nie każdy ją zrozumie. Nie każdy jest wystarczająco dojrzały. Nie każdy ma wystarczającą wiedze. 

Nie do końca podoba mi się zakończenie. Nie ma go tak na prawdę. Książka urywa się nagle. 

Podkreśle jeszcze raz, że książke czyta się szybko. Chce się więcej i więcej. Wspaniały obraz psychologiczny. Świetne pióro autorki. Książka dla osób o mocnych nerwach, a jednocześnie wrażliwych. 

 

Za możliwość przeczytania dziękuje autorce oraz EdiPresse :)

 

Moja ocena: *****

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

© Lotta w świecie książek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci