Menu

Lotta w świecie książek

WYWIAD Piotr Woźniak

lottagirl

1524813_608074222593878_616756641_n

 Piotr Woźniak, poeta, autor tomiku „Coś pomiędzy”. Piotrek zgodził się porozmawiać. Może dzięki temu poznacie go lepiej :)


1. Co daje Ci pisanie wierszy?
Pisanie, w moi przypadku wierszy wymusza pełną i bezwzględną szczerość, szczerość z samym sobą, poezja nie toleruje przekłamania, wtedy staje się kuriozalna, patetyczna. To pozwala się rozwijać, mieć świadomość samego siebie. Poza tym dzięki poezji, czy raczej przy okazji, udało mi się poznać fantastycznych ludzi o podobnej wrażliwości, no i daje poczucie spełnenie, choć tylko czasami, bo przeważnie jest to niedosyt, świadomość swojej ułomności w tworzeniu, co też jest jakąś wartością.

2. Piszesz w sposób bardzo prosty. Robisz to celowo, czy samo tak wychodzi?
Styl, w jakim pisze, jest wynikiem ewolucji, poszukiwań swojej własnej, znamiennej, niepowtarzalnej poetyki, bo wszyscy piszemy o rzeczach, sprawach podobnych, kwestia w jaki sposób i tu zaczyna się największa praca, ale i zabawa z poezją, znalezienie własnego, rozpoznawalnego stylu.jeżeli chodzi o prostotę w moim pisaniu, jest moim największym sukcesem w moim odczuciu.

3. Dlaczego poezja? Dziś ciężką trafić tą formą do ludzi.
Nie wiem, dlaczego akurat poezja, trafiła do mnie i ciągle trafia, głębiej i mocniej niż jakakolwiek inna dziedzina sztuki.

4. Co chcesz przekazać czytelnikom?
Kiedy piszę jest tylko wiersz, ja i "o "coś, pomiędzy co dzieje się podczas tworzenia, w momencie, kiedy powstaje wiersz, czytelnik nie istnieje, nie ma wpływu na to, jak, dlaczego itd. Fakt pojawia się później, poezja bez czytelnika jest... niepełna, bezcelowa, a kiedy pojawia się pomiędzy wierszem a odbiorcą, cóż wtedy zależy w dużej mierze od niego, ja mogę tylko starać się nie spieprzyć wiersza.

5. Od kiedy piszesz? Jak to się zaczęło?
Nie pamiętam, kiedy dokładnie zacząłem pisać, na pewno jeszcze w podstawówce, czytać wiersze zacząłem jakieś 20 at temu i chyba wtedy zaczęło się tak naprawdę


6. Niektóre z Twoich wierszy mogą uchodzić za kontrowersyjne. To celowy zabieg?
Chyba nie, nie mam potrzeby wzbudzać kontrowersji, aczkolwiek poruszając się w obrębie tematów takich jak śmierć, bóg, sex, miłość czasami można szokować, aczkolwiek nie sądzę, abym był jakoś szczególnie kontrowersyjny.

7. Planujesz kolejne tomiki?
Nie planuje, nie wykluczam, nie myślę teraz o tym.

8. Ciężko odszukać Cię w internecie. Od kilku dni dopiero istniejesz na Lubimy Czytać. W dzisiejszych czasach internet to potęga. Dlaczego Ciebie tam nie ma?
Poezję, tak naprawdę czyta małe grono ludzi (dużo więcej chyba pisze) a ja nie mam potrzeby tego zmieniać, mam tego pełną świadomość, nie pcham się, nie narzucam, to nie dla mnie.

9. Który wiersz lubisz najbardziej? Dlaczego?
Nie mam jakiegoś specjalnie ulubionego wiersza, nie da się wybrać jednego.

10. Kogo czytasz w wolnych chwilach?
Czytam sporo, choć już nie tak dużo, jak na początku, wyrobiłem sobie własny gust, szybko potrafię rozpoznać czy poeta trafi do mnie, czy nie. Jeżeli chodzi o poetów to ostatnio Bohdan Zadura, Sosnowski, Klara Nowakowska, Ilona Witkowska są też poeci do których wracam, zawsze, pewni, sprawdzeni Miron Białoszewski, Allen Ginsberg, Rafał Wojaczek, Marcin Świetlicki, Karol Maliszewski i wielu innych, nie sposób wymienić wszystkich


11. Hobby?
Hmm, Gry komputerowe, historia, film, góry, spacery z psem, muzyka

12. Gdybyś miał opisać się w kilku słowach to, co byś powiedział? Komuś, kto cię nie zna.

Piotrek na to pytanie nie udzialił odpowiedzi. Ciekawe czemu :)

13. Skąd/od kogo czerpiesz inspiracje?
Stałe pytanie, inspiracje :)
w dużym uproszczeniu ze wszystkiego, trudno powiedzieć szczegółowo, z życia, literatury, ludzi, sytuacji, z bycia w drodze

14. Po raz drugi organizujesz akcje dla psów. Jak ważne są dla ciebie zwierzęta?
Bez wątpienia są ważne, zawsze towarzyszyły mi psy, wychowałem się i mieszkam na wsi, wystarczy odrobina empatii, żeby dostrzec w zwierzętach te same uczucia co i w ludziach


15. Kobiety w życiu Piotra. Te ważne i mniej?
Kobiety zawsze były bardzo ważne w moim życiu, począwszy do babci, matki, siostry Jakoś tak się dzieje, że większość moich znajomych to kobiety, pociągają, fascynują, są i zawsze będą niezwykle ważne,


16. Twój wiersz "cykliści" można rozumieć na wiele sposobów. Znając twoje przeżycia można stwierdzić, że mówi on o pacjentach onkologi. Co byś dziś powiedział Piotrkowi, który był na oddziale onkologicznym? Co byś powiedział innym pacjentom?
Nie wiem co bym mu powiedział, to był nie łatwy czas, czas w którym liczyłem się z rychłym końcem, rokowania były raczej kiepskie, czas bardzo intensywny. Dzisiaj choroba jest w regresie, całkowitym. To trudne pytanie, co bym powiedział innym pacjentom Nie traćcie wiary.

17. Pomysł na wiersz przychodzi nagle? Czy raczej siadasz i myślisz?
Nie umiem wymyślić wiersza, to po prostu przychodzi, później jest praca, warsztat, ten wiersz zaczyna się impulsem.

18. Używki czy pisanie na trzeźwo?
Zdecydowanie na trzeźwo, ewentualnie na kacu, nie każdy może być Bukowskim, mi po spożyciu wychodzą totalne bzdury.

19. Co myślisz ok innych poetach? Świecie poezji? Wydawnictwach? Czytelnikach?
To bardzo specyficzne środowisku, które skupia osoby bardzo wrażliwe, nie koniecznie łatwe w kontaktach, ale zdecydowanie jakieś, wyraźne, ciekawe.

20. Swoje wiersze piszesz konkretnie do kogoś czy ogólnie?
wiesze pisze z potrzeby pisania, nie umiem inaczej na to pytanie odpowiedzieć, nie jest to przymus, ale i pisanie wierszy, wydawanie tomików nie wiąże się z jakimiś wymiernymi korzyściami, to chyba jednak sposób na życie.


Recenzja tomiku :

 

 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • iga20104

    Znam Piotra osobiście....dla mnie jest on kosmitą. Co takiego bije od niego....? Niezwykła wrażliwość, nieprzeciętna umiejętność przenikania duszy ludzkiej.......a zarazem ciepło wewnętrzne i skromność. Jak dzwonimy do siebie nie da się rozmowy telefonicznej zakończyć po 5 minutach :) Każdy dialog z nim zostaje w pamięci na długo...... o sensie życia, przemijaniu, ludziach. On jest taki jak jego wiersze.... prawdziwy....

© Lotta w świecie książek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci