Menu

Lotta w świecie książek

INFORMACJA: Literacki debiut roku

lottagirl

20170811110335976964929

 Wydawnictwo Novae Res wyłonił najlepszy polskojęzyczny debiut roku. To już szósty raz!

 

Uroczysta gala wręczenia nagród w VI edycji konkursu odbyła się 22 lipca 2017 roku. Poprowadził ją dziennikarz radiowy i telewizyjny, Tomasz Olszewski. 

 

Do ścisłego finału zakwalifikowało się siedem powieści. W jury nasiadały min. red. Marzena Bakowska oraz pisarka Agnieszka Lingas-Łoniewska.

 

Pierwsze miejsce zajęła mieszkanka Czech, Danuta Chlupová za utwór pt. „Blizna”, wygrywając tym samym nagrodę pieniężną w wysokości 5000 złotych, dyplom, kurs wybrany z oferty kursów stacjonarnych organizowanych przez szkołę warsztatów pisarskich Maszyna do Pisania, zestaw książek i co najistotniejsze - opublikowanie zwycięskiego utworu drukiem, jego dystrybucję oraz promocję przez Wydawnictwo Novae Res oraz patronów i partnerów Konkursu.

 

„Blizna” to powieść obyczajowo-psychologiczna, osadzona na terenie dzisiejszych Czech, w małej wiosce, w której podczas II wojny światowej zginęło z rąk hitlerowców kilkudziesięciu Polaków. Na tle wydarzeń historycznych rozgrywają się losy fikcyjnych bohaterów, na których wojna ma niebagatelny wpływ. Autorka odwołuje się do popularnego od lat nurtu poszukiwań własnych korzeni. Danuta Chlupová pracuje jako dziennikarka i na co dzień interesuje się historią ziem, na których mieszka, stara się ocalić od zapomnienia wojenne historie swoich starszych sąsiadów. Autorka w rozmowie z Tomaszem Olszewskim podkreślała, że postaci w książce są wytworem jej wyobraźni, jednakże część wydarzeń miała miejsce w rzeczywistości. Informacje o nich zaczerpnęła z opowiadań ocalałych, między innymi swojej babki, która podczas II wojny światowej straciła narzeczonego. 

 

Premiera już na jesień 2017!

 

 

Drugie miejsce w tegorocznym konkursie zajęła Ewa Brol-Mecner za powieść obyczajową „Krakowski kwintet”. Trzecim nagrodzonym został Piotr Biedrzycki za powieść przygodowo-podróżniczą „Siedemdziesiąt siedem słoni”.

 

Więcej na stronie: www.literackidebiutroku.pl

 

Zdjęcia są własnością Novae Res

debiut_literacki_roku_2017__52 debiut_literacki_roku_2017__17debiut_literacki_roku_2017__16

© Lotta w świecie książek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci