Menu

Lotta w świecie książek

WYWIAD: Violetta Domagała

lottagirl

 19732299_149892942238122_140244587804567078_n2(Zdjęcie z prywatnego archiwum autorki)

 

Dzisiaj zapraszam was na wywiad z autorką książki "Zamordować dziecko". Violetta Domagała to najlepszy debiut roku 2017. Jej książka powinna się znaleźć na liście każdego wytrawnego czytelnika :-)

 

1. Na wstępie prosiłabym Cię abyś opisała siebie w kilku słowach. Tak aby Ci, którzy Cię nie znają mogli poznać.

Mam na imię Viola :-) Jestem zwariowaną optymistką, kocham życie i Europę. Jestem zachwycona tym, jaka ona jest piękna, urzekająca i cudowna. Mam szczęście , że mogę mieszkać w bajecznym miejscu i rozkoszować się zarówno życiem jak i jego niekwestionowanymi urokami, że jestem zdrowa i zdrowa jest moja rodzina, mój wspaniały Mąż i słodkie dzieciaki :-) Z wykształcenia jestem prawnikiem, z doświadczenia specjalistą w dziedzinie prawa międzynarodowego ze znajomością 3 języków obcych , logistyki, spedycji i transportu międzynarodowego. Przez wiele lat byłam również związana umową z bankiem , gdzie zajmowałam się kontrahentami biznesowymi tak więc moja kariera zawodowa obracała się zawsze w konkretnych biznesowych dziedzinach. Mam kilka pasji :-) , od dziecka interesuję się mediewistyką, archeologią śródziemnomorską, egiptologią oraz nauką języków. Prawo zawsze kochałam, lubię czytać kodeksy , to dla mnie jak dla kogoś innego zjedzenie pysznego śniadania :-) Natomiast czytanie literatury pięknej zaszczepiła mi moja mądra Mama, kiedy byłam jeszcze w szkole podstawowej. Ktoś kiedyś powiedział, że powinnam żyć w dawnych czasach :-)

 

2. Czy chęć napisania książki była w Tobie zawsze?

 

 Tak, od szkoły podstawowej. Byłam zafascynowana Wichrowymi Wzgórzami ( nadal jestem ..to się nie zmieni ) i próbowałam napisać powieść, ale jak się okazało, zbyt duże podobieństwo było pomiędzy moimi wypocinami, a oryginałem. Nauczycielka języka polskiego skutecznie ostudziła moje literackie zapędy :-) .

 

3. Jak działa na Ciebie krytyka, a jak pochwała powieści, którą stworzyłaś?

 

Zacznijmy od krytyki :-) Konstruktywna, mądra, rzetelna i przede wszystkim uzasadniona ma rację bytu i przyjmuję ją z pełnym szacunkiem. Byłoby fajnie, gdybym mogła jeszcze odpowiedzieć na pewne zarzuty, jeżeli mają one miejsce w takowej. Jednakże, jeżeli jest to pseudo-krytyka  a więc jad, zawiść, wynikające z ignorancji i elementarne niezrozumienie tekstu to postanowiłam już nie reagować na tego typu „ treści”, ponieważ jest to poniżej mojego poziomu i zdecydowanie obraża moją inteligencję.

Natomiast pochlebne słowa na temat mojej powieści są cudowne i unoszą mnie nad ziemią :-) , to oczywiste .

 

4. Nie oszukujmy się. Poruszasz bardzo kontrowersyjny temat (sam tytuł taki jest). Nie bałaś się?

 

W ogóle. A dlaczego miałabym? Historia ta jest fascynująca, dobrze opisana, wywołuje huragan emocji i o to mi właśnie chodziło. Nie planuje pisać ckliwych, topiących się w klonowej słodyczy miłosnych historyjek z jednego prostego powodu. Żadna z nich nie dorówna nigdy mojemu życiu prywatnemu, więc daremny wysiłek. Ponadto uwielbiam takie prawdziwe historie, realne, takie naprawdę z krwi i kości. Ukazanie rzeczywistych losów Kobiet, które nie były szczęśliwe, ani nie miały lekkiego życia, tylko okrutne, twarde, często niesprawiedliwe to niesamowite wyzwanie dla pisarza! 

Historia właśnie zna setki wybitnych , wyjątkowych, wspaniałych Kobiet, które albo wygrały z okrutnym losem, albo poniosły sromotną klęskę a ja chcę pisać o ich życiu, o ich dramatycznej walce o przetrwanie :-) w świecie rządzonym  przez mężczyzn.

 

5. Dlaczego postanowiłaś opisać taką, a nie inną historie?

 

Wydawało mi się to szalenie interesujące, by właśnie opisać historię zupełnie prostej, nieznanej  XVI –wiecznej panny służebnej , która stała się dzieciobójczynią. Zwykłej, wiejskiej dziewczyny, która miała koszmarne życie i koszmarną śmierć. Takich były setki! Coś, co się wydarzyło w rzeczywistości  jest bardziej przejmujące i bardziej zapada w pamięć , wywołuje prawdziwsze emocje. To szalenie ekscytujące pisać  o takich sprawach, które docierają do głębi serca, poruszają niezmiernie , które to rzeczy nie są ładne i gładkie, w kolorze różowym, tylko potworne, autentyczne, ukazujące czarną stronę ludzkiej natury, tej najgorszej , niezrozumiałej. To jest zdecydowanie bardziej ambitne dla mnie. Poza tym chciałam również napisać  o Ruth, która w mojej powieści nosi imię Giseli. Dlatego też połączyłam obie historie :-).

 

6.  Jak poznałaś historię o której mówisz w książce? (Dla niewiedzących zaznaczę, iż to powieść historyczna, oparta na prawdziwych wydarzeniach. To znaczy, że historia ta się zdarzyła, jest jednak rozwinięta i sfabularyzowana)

 

Wpadły mi w ręce materiały, które zaczęłam czytać z zapartym tchem i tak się zaczęło…. a wcześniej poznałam historię słowackiej Żydówki Ruth i jej dziecka, które zabiła. Pozostało mi wówczas już tylko  usiąść i napisać powieść, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami.

 

7. Skąd czerpałaś inspiracje oraz informacje? Trudno było je uzyskać?

 

 Wcale nie było to dla mnie trudne. Dużo materiałów posiadam w domu : kwestie sądowo - procesowe, karne  o XVI wiecznym wymiarze sprawiedliwości w Wielkopolsce… ponadto mnóstwo informacji zdobywam oglądając szalenie ciekawe programy dokumentalne na stacjach zagranicznych, na przykład o Holokauście, czego czasami nie ma w polskiej telewizji. Samych dokumentów naukowych jest całe mnóstwo na ów temat. Pan Brzeziński, poznański historyk przekazał mi także ważne dane na temat przestępczości w XVI – wiecznym Poznaniu. Były one szalenie pomocne i wykorzystałam je w 100 %.

 

8. Jakie są Twoje dalsze plany pisarskie? Zostajesz w tej samej tematyce?

 

Są i rozwijają się . Pracuję nad kolejną powieścią historyczną , ale tym razem już zajmuję się tym, co kocham niezmiernie - średniowiecze w Europie Zachodniej. Naturalnie historia prawdziwa, opowiadająca o strasznych rzeczach, które rozegrały się w XIII wieku. 

 

9. Kiedy możemy spodziewać się nowej książki?

 

Zdecydowanie wiosna 2018 :-)

 

10. Jak wygląda Twoje miejsce, w którym piszesz?

 

Stół, przy którym uwielbiam pracować w pokoju wypełnionym książkami  z ogromnym oknem, który daje mi piękny widok na ogród, za którym jest wzgórze pokryte drzewami i gęstą roślinnością, a za nim już morze :-) 

 

11. Jesteś czytelniczką czy tylko pisarką? Co czytujesz w wolnych chwilach?

 

Kocham czytać książki, ale jest to przede wszystkim  literatura fachowa, naukowa z dziedzin, o których już wspomniałam plus oczywiście słowniki języków obcych - to moje  uzależnienie. Niemniej jednak literatura piękna , XIX – wiecznych pisarzy zagranicznych zajmuje stałe miejsce w mojej bibliotece i w sercu :-).

 

12. Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

 

Zdrowie , mój Mąż, nasze Dzieci i moi Rodzice :-)

 

13. Kino czy teatr? Papier czy ebook? Wiosna czy jesień? Morze czy góry?

 

Opera, kino, papier, wiosna, morze :-) 

 

14. O czym marzyłaś mając 5 lat? Czy marzenie się spełniło?

 

Niestety, nie pamiętam…:-)

 

15. Masz swój ulubiony cytat książkowy?

 

Mam, ale to cytat z prawa rzymskiego :-)

 

 

16. Kto/co jest Twoją największą inspiracją.

 

Mój Mąż i miejsce, w którym żyjemy  :-)

 

17. Jesteś matką. Czy Twoje dzieci czytały Twoją powieść? Jak zareagowały?

 

Livia nie, jest jeszcze za mała , ale za to pochwaliła się mną w szkole. Jej nauczyciel z kolei opowiadał pozostałym dzieciom o mojej książce. 14- letni Dominik oczywiście. Był nawet na tyle pomocny, że dopowiadał mi fajne kawałki podczas pracy , które sukcesywnie wykorzystałam, niemniej jednak nie chciał zapoznawać się ze szczegółami tortur. Zbyt drastyczne jak mówił. Natomiast nasz najstarszy dzidziuś Tobiasz przeczytał, kiedy tylko napisałam ostatnie zdanie. Był dumny!

 

18. Co uwielbiasz robić w wolnych chwilach?

 

Mnóstwo różnych rzeczy, ale na przykład  : jogging , spa  :-) czytanie w wannie :-)

 

19. Bez czego nie potrafisz przetrwać dnia?

 

Bez kawy z cytryną i rozmowy z Mężem :-)

 

20. Poproszę Cię o kilka słów na koniec dla czytelników Lottaczyta.

 

Przede wszystkim chciałabym Ci serdecznie podziękować za ten wywiad. To była dla mnie prawdziwa przyjemność , za którą jestem Ci szalenie wdzięczna. A wszystkich Kochanych Czytelników zapraszam gorąco  i szczerze zachęcam do zapoznania się z moją historyczną powieścią, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Gwarantuję emocje podczas tejże lektury i niezapomniane wrażenia, które pozostaną w pamięci na długo.

 

Link do recenzji: http://lottaczyta.blox.pl/2017/02/Zamordowac-dziecko-Violetta-Domagala.html

© Lotta w świecie książek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci