Menu

Lotta w świecie książek

"Zapamiętaj mnie" Seweryn Hapka

lottagirl

201708021217051455842638(Źródło: www.zaczytani.pl)

 

Will, zachłyśnięty wizją wielkiego świata, zaprzedaje swoje wartości w imię ulotnych, materialnych wygód. W pędzie codzienności nie dostrzegł nawet momentu, kiedy stał się trybikiem korporacji, ograbionym z marzeń. Jedyną osobą, która łączy go z dawnymi ideami, jest siostra Evelyn. Czy Willowi uda się odnaleźć właściwą drogę i czy wystarczy mu na to czasu? (Opis wydawcy)

 

"Zapamiętaj mnie" to debiutancka powieść Seweryna Hapki. Mam nadzieję, że niedługo doczekamy się kolejnej powieści tego autora. 

 

Główny bohater, Will, wyprowadził się dosyć szybko ze swojego rodzinnego domu. Uciekł do wielkiego miasta, gdzie miał nadzieję znaleźć szczęście. Uciekając przed własnymi myślami, rzucał się w wir pracy. Zapominał o tym co najważniejsze. Przed wyjazdem do miasta, bardzo blisko był ze swoją młodszą siostrą. Evelyn była jego przyjaciółką. Pomimo ucieczki, wciąż pozostawała dla niego bardzo ważna. Bohater miota się uświadamiając sobie, że nie jest z siostrą już tak blisko. Że nie wie o niej wielu rzeczy. Że jej chłopak mu się nie podoba. Will, to mężczyzna, który kompletnie nie radzi sobie w życiu. Bardzo zagubiony w swoich myślach. 

 

Sposób narracji jest bardzo ciekawy. Mówi do czytelnika Will. Opowiada o swoim życiu, pracy, dzieciństwie, teraźniejszości. Czasem jednak zwraca się do swojego przyjaciela. Kim on jest? To jest zagadka. Po sposobie w jaki do niego mówi, można próbować zgadywać. Jednak czy to się uda. Typów jest wiele. Pewne jest to iż bohater ma do niego żal. Nie wiemy nawet czy przyjaciel to ktoś czy coś.

 

Autor posługuję się językiem pełnym melancholi, przez co czytelnik wpada w zadume. W zadumę nad czytaną historią ale i nad własnym życiem. To powieść, w dużej mierze, metaforyczna. Piękna niczym poezja. Delikatna jak dotyk porannej rosy. Brutalna niczym najgorsze wieści. Bardzo polubiłam pióro Seweryna Hapki. 

 

Powieść jest krótka ale bardzo konkretna. Nasycona emocjami. Czyta się ją niezwykle szybko. Jeden wieczór i już jej nie ma. Jednak w czytelniku żyje jeszcze długo. Można do niej wracać wielokrotnie. 

 

Serdecznie polecam poznać i odszukać swego szczęścia dzięki tej powieści. 

 

Za możliwość przeczytania tej niezwykłej powieści dziękuję autorowi. 

 

Moja ocena: *****

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

 

Cytaty:

 

"Książki wam tego nie powiedzą. Życie to głównie śmiech wokół ciebie."

 

"Wszyscy rodzimy się źli. Dopiero nauka wdrażana na przestrzeni lat, przez rodziców lub szkoły, pokazuje nam jak być dobrym."

 

"Jestem szczęśliwy. Kocham swoją żonę i dzieci nad życie. Wszystko bym dla nich poświęcił. Jednak czasem, gdy wracam do domu po pracy, duszę się. Czuję, jak pętla zaciska mi się na szyi."

 

"Co to znaczy być szczęśliwym? Przecież szczęście to chwila, która na końcu zawsze z nas kpi."

 

"Strach, niepokój, gniew na maksymalnych ustawieniach głośności rozlegał się wewnątrz mnie."

 

"- uśmiechnij się.

- po co? - odpowiedziałem

- uśmiechnij się, by być zakochanym"

 

"Była szczera jak małe dziecko roznoszące balony. Każdy balon wypełniała radością, którą wszyscy zabierali do swych domów."

 

"Pamiętasz to, przyjacielu? Wiem, że tak, to twoja słabość - pamiętanie."

 

© Lotta w świecie książek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci