Menu

Lotta w świecie książek

"Kajtuś rusza w świat" Monika Sawicka [PATRONAT]

lottagirl

imagesdb_a7c22107a365fa1d7f3b4fea5ce8571e

 

 

Trzecie spotkanie z Kajtkiem jest inne niż poprzednie. Kajtek jest tatą i postanawia zdobyć wiedzę, która przekaże dzieciom. W tym celu wyrusza w świat.  W pierwszym rozdziale mamy krótkie przypomnienie histori naszego czworonoga. Pozwala to na przypomnienie sobie kto jest kim. Od drugiego rodziału zmienia się narrator, mówi do czytelnika Kajtek. Psiak zwraca się bardzo bezpośrednio np.: "cześć, mam nadzieję, że mnie pamiętacie, kochane Dzieci.". Myśle, że to fajny zabieg. Dzieci mogą bardziej  zaangażować się w powieść. Każdy rozdział ma dwie części. Swoiste wprowadzenie gdzie Kajtek opowiada o jakimś wydarzeniu z życia. Później jest cześć istotniejsza, otóż "Kajtek radzi". Czyli najważniejsze informacje i pojęcia. Tutaj też znajdują się porady. Bardzo podoba mi się fakt, iż na początku porady Kajtkowej jest informacja aby zawołać rodzica. Autorka podkreśla, że nawet jeżeli dziecko czyta samo, to lepiej aby zawołało kogoś dorosłego. Monika Sawicka pisze w sposób prosty więc dziecko raczej zrozumie. Jednak dla pewności lepiej aby obok znajdował się rodzic. Ponadto, nie oszukujmy się, wielu rodziców nie wie o sprawach poruszanych w książce, dzięki wspólnemu czytaniu mogą się czegoś nauczyć. Przejdźmy zatem do treści. 

 

"Kajtek rusza w świat" to specyficzny poradnik zamknięty w powieści. Powinien przeczytać go każdy, kto pragnie posiadać psa (niezależnie od wieku). Rozdziały są krótkie ale treściwe. Każdy porusza inny temat. Znajdziemy tutaj informacje o żywieniu psa, czipowaniu, kleczach. Jednakże nie tylko, są również poważniejsze tematy, takiej jak chociażby porzucone psiaki, zostawianie ich w samochodzie i wiele więcej. Na kńcu natomiast otrzymamy ciekawostki na temat psiaków czy liste źródeł, z których korzystała Monika Sawicka. 

 

Czym różni się trzecia książka z tej serii od poprzednich? Przedewszystkim swoją treścią. Sposobem napisania czy narracji. To nie typowa "bajka" dla dzieci, to bardziej poradnik (jak wspomniałam wcześniej). Jednak nie tylko. To jedyna część gdzie nie ma zadań dla dzieci. Na próżno szukać tutaj miejsc do narysowania, czy testów z treści. Myśle iż wynika to właśnie z treści. Jest ona dość poważna chociaż w prosty sposób przedstawiona. Zdecydowanie to książeczka dla dzieci starszych. To również różni ją od poprzednich. Poprzednie swobodnie rodzice mogli czytać nawet maluchom. Tej nie polecam dla dzieci poniżej 5 roku życia. Wszystko oczywiście zależy od dojrzałości dziecka, co powinni ocenić rodzice. Dla jednego Kajtek będzie odpowiedni w wieku 5 lat, dla drugiego w wieku 8. Jak zawsze, wszystko jest kwestią odpowiedzialności. 

 

Na koniec pragnę jeszcze raz przypomnieć, że to książka dla każdego. Ja nazywam ją poradnikiem, jak już wiele razy wspomniałam. Zdecydowanie każdy obecny lub przyszły właściciel czworonoga powinien ją przeczytać. Przy okazji polecam zapoznać się z wcześniejszymi przygodami Kajtka. 

 

Monika Sawicka po raz kolejny stworzyła powieść, która ma wnieść w życie czytelników coś więcej. 

 

Książka pod patronatem Lottaczyta.

 

Poprzednie części Kajtka:

Część 1 - "O Kajtku Szczęściarzu"

Część 2 - "Zakochany Kajtek"

 

Za możliwość patronowania oraz przeczytania dziękuję Monice Sawickiej oraz Wydawnictwu E-bookowo.

 

Moja ocena: ******

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

logo_ebookowo_male

© Lotta w świecie książek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci