Menu

Lotta w świecie książek

"Reloveution" Maciej Bujanowicz [PATRONAT] [PRZEDPREMIEROWO]

lottagirl

reloveution_okladka1a1(wykonanie okładki Wizualista)

 

"O miłości napisano i powiedziano już wszystko. W zasadzie chyba każdy obraz, film, książka, czy piosenka są o miłości. O tej nieszczęśliwej, rzecz jasna, bo szczęśliwa nie ma historii w kulturze." - z przedmowy Adriana Szarego

 

wstawiam tylko trochę wody w czajniku na jedną herbatę
kupuję tylko jeden bilet do kina czy teatru
za długo jestem w rozjazdach między uczuciami
żeby mieć czas na kochanie
["Hedonizm" fragment]

 

Tomik Macieja Bujanowicza mówi o miłości w obecnych czasach. Młody poeta, po raz kolejny wykazał się niezwykłym kunsztem, talentem, dystansem do siebie i świata oraz otwartością umysłu i duszy. Poeta bawi się słowem i językiem. Przeżuwa słowa, trawi zdania. Bawi się również interpunkcją. Raz ją stosuje, innym razem nie. To zostawia większą swobodę czytelnikowi. Nie ogranicza go pod względem interpretacyjnym. Co do samego słownictwa. Pomimo swobody nie ma tutaj niezrozumiałych metafor. Język jest prosty, chociaż nie prostacki. To wiersze w starym, dobrym stylu (co ciekawe o tym samym wspomniałam przy pisaniu o poprzednim tomiku). Nie znajdziemy też zbędnych określeń. Porównania są ciekawe i trafne. Widoczny jest szacunek poety do słowa pisanego oraz czytelnika. To niestety nie jest częste zjawisko w obecnych czasach. Wracając do zabawy słowem. Świetnie widać to w tytułowym wierszu. 

"Reloveution"
Twój oddech
jak powiew wiatru
wzmagający się przed burzą
by ostatecznie
wygiąć się
w łuk triumfalny
zwycięsko opaść
w moje ramiona

 

Co ciekawe? W "Reloveution" prócz wierszy znajdziemy krótkie "opowiadania". Swoiste wstępy do kolejnej "części" tomiku. Dopełnieniem tej krótkiej treści jest ilustracja, która znajduję się stronę wcześniej. Ilustracje wykonał Paweł Okoński (Wizualista). Wszystko to tworzy piękną i spójną kompozycję. Tomik nie jest typowo podzielony na części, a jednak możemy je rozpoznać. Tematyka każdej z nich jest delikatnie inna, chociaż każda dotyka tematu miłości. Część pierwsza mówi o nieśmiałości oraz strachu przed utratą ukochanej osoby. Druga część opowiada o tęsknocie i wspomnieniach. Część trzecia to głównie temat samotności i bezsensu życia, skoro nie ma się dla kogo. Część czwarta porusza wiele kwesti, najważniejsze tutaj jest przyznanie się do własnych słabości i namiętności. 

 

świat nas rozprasza
będziemy sobie wierni od grobowej deski.
["Nieaktualne śluby" fragment]

 

Widać i to bardzo zdecydowanie, jak autor się rozwija. Poprzedni tomik "Synkretyzm nocy", był bardzo dobry. "Reloveution" jest jeszcze lepszy. Łączy je siła bijąca ze słów, dystans, zabawa słowem, dobry styl, lekkość. Jednak mimo wszystko najnowszy tomik Macieja Bujanowicza jest bardziej dopracowany/dopieszczony. Cieszę się, że poeta tak pięknie "dorasta". Bardzo przyjemnie się na to patrzy. Koniecznie zapamiętajcie to nazwisko i obserwujcie! Wierze, że Maciej zaskoczy nas jeszcze nie raz :) 

 

ale wiesz, że bardziej, od ludzi lubię książki
["Dziś wieczorem" fragment"]

 

Odważycie się przeczytać i poczuć coś więcej? 

 

Tomik pod dumnym patronatem Lottaczyta.

  

Bo moja stara miłość leży gdzieś w garażu
podrapana i zardzewiała jak składak z dzieciństwa.
["Składaki" fragment]

 

Moja ocena: ******

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

 

Ulubione:

- "Reloveution"

- "Nieaktualne śluby"

- "Bez słów"

- "Przerażenie"

- "Interpunkcja"

- "Miało być inaczej"

- "List do św. Pawła

- "Rozmowy z psychiatrą"

- "Nierozerwalnie obcy"

- "Psalm 321"

© Lotta w świecie książek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci